2024. gada 25. septembris

 

Rūpēs par apkārtējo vidi un ar cieņu pret Latvijas dabu Valmiermuižas alus darītava turpmāk uzņemsies pilnu atbildību par depozīta sistēmā atgriežamo stikla pudeļu mazgāšanu: investējot 700 000 eiro, vēsturiskajā muižas ansamblī līdz šī gada beigām plānots pabeigt ilgtspējīgas piebūves celtniecību un pudeļu mazgāšanas iekārtas uzstādīšanu. Tiek lēsts, ka katrai pudelei tas dos iespēju atgriezties apritē vēl 10 reižu. 

 
Jau pērn “Valmiermuižas alus” veicis būtiskus pilnveidojumus ilgtspējas jomā: depozīta sistēma ļāvusi atkārtoti izmantot 80% no visām puslitra tilpuma alus pudelēm. Līdz šim “Valmiermuižas alus” pudeļu mazgāšanu nodrošināja citas alus darītavas, kurām šādas specializētas iekārtas jau ir pieejamas, bet nu Valmiermuižā tiks darbināta sava pudeļu mazgāšanas iekārta. Kopējo ūdens patēriņu gan tas nepalielinās: pagājušajā gadā, ieguldot 30 000 eiro, izdevies par 25% samazināt ūdens patēriņu alus darītavā. Turklāt pudeļu mazgāšanai izmantoto ūdeni var atkārtoti lietot arī kastu mazgāšanai.  

“Kā Latviju mīlošs uzņēmums, kas veido alus baudīšanas kultūru, vēlamies uzņemties vēl lielāku atbildību par vidi mums apkārt. Tā kā “Valmiermuižas alus” vienmēr ir brūvēts un vienmēr tiks brūvēts tikai Latvijā un iepakots stikla pudelēs, lai garantētu visaugstāko kvalitāti, šobrīd varam ar pilnu pārliecību teikt, ka viss mūsu iepakojums ir ilgtspējīgs: gan pudeles, gan daudzkārt lietojamās plastmasas depozīta kastes pudeļu pārvadāšanai, gan arī daudzkārt lietojamās metāla mucas, kurās lejamo alu vedam restorāniem. Turklāt arī mazgāšanas ciklu turpmāk veiksim paši, vēl vairāk uzlabojot ilgtspējības rādītājus mūsu darbībā. No Valmiermuižas stikla pudelēm, kas reģistrētas Latvijā, apritē atgriežas vairāk nekā 80%, par ko liels paldies mūsu pircējiem – prieks, ka viņi ir atbildīgi un rūpējas par Latvijas vidi. Lēšam, ka pārējais apjoms nonāk eksportā, jo mūsu darītais alus ir daudzu iecienīts ciemkukulis ārzemēs mītošajiem draugiem un radiem,” saka “Valmiermuižas alus” saimnieks Aigars Ruņģis. 

Valmiermuižas alus ražotne atrodas vēsturiskajā muižas ansamblī. Muižas ēkas vienmēr bijušas ne tikai reprezentācijas būves, bet galvenokārt arī ražošanas centri. Vēsturiski ansambļa centrā atrodas muižas pils, tai tuvumā – pārvaldnieka ēka, tad klēts, staļļi, laidars, tālāk siena šķūņi. Lai arī muižas centrs līdz mūsdienām nav saglabājies, daudzas no šīm ēkām joprojām redzamas Valmiermuižas ansamblī. Jo tālāk no centra, jo būves kļūst vienkāršākas, praktiskajiem apsvērumiem dominējot pār grezniem reveransiem. Tāpēc arī jaunā piebūve pudeļu mazgāšanai veidota askētiski – kā 21. gadsimta šķūnis, vienkāršs savā formā, praktisks lietošanā un kvalitatīvs izvēlētajos materiālos. 

“Ēkas funkcijā ieaustos ilgtspējības principus turpina arī arhitektūra. Lai gan ražošanas procesu nodrošināšanai tiek izmantotas metāla konstrukcijas, kas atrodas būvniecībā pielietoto materiālu ražošanas CO2 ietekmes piramīdas augšdaļā, tomēr modulārā sistēma un konstrukcijā pielietotie standarta elementu laidumi nodrošina bezatlikumu būvniecību, mazāk iztērētu resursu un, kas pats svarīgākais, – saglabā iespēju atkārtoti izmantot materiālus, nodrošinot vieglu demontāžu un pārvešanu. Ēkas forma ar divslīpju jumta ziemeļu plaknē izvietotajiem jumta logiem nodrošina veiksmīgu telpu dabisko izsauļojumu, vienlaikus izvairoties no telpu pārkaršanas. Savukārt ēkai harmoniski iegult apkārtējā ainavā palīdzēs “Rukki jumta un sienu apdares plāksnes, kas ir unikāls risinājums būvniecības materiālu sortimentā,” stāsta piebūves arhitekts Pēteris Bajārs (OUTOFBOX). 

Projekts ieguldīti Valmiermuižas alus” līdzekļi un “Swedbank” aizdevums. Būvniecību veic Valmieras būvkompānijaAimasa”, kas sevi labi pierādījusi visā Latvijā, bet mazgāšanas iekārtu piegādās austriešu uzņēmumsKlinger”.  

Par “Valmiermuižas alu” 

SIA “Valmiermuižas alus” ir mazā muižas alus darītava, kas 100 % pieder SIA “Valmiermuižas ieguldījumu fonds”. Tas dibināts ar nolūku attīstīt amata alus darīšanu Valmiermuižā, popularizēt Valmiermuižu kā gardēžu tūrisma ceļa mērķi un sekmēt Valmiermuižā darītā amata alus eksportu.  60 % fonda daļu pieder alus darītavas saimniekam Aigaram Ruņģim, 24 % ‒ Austrijas ieguldījumu fondam “Industrieliegenschaftenverwaltung AG” (ILAG) un 16 % ‒ Austrijas uzņēmumam “MVF40”. Valmiermuižas alus ir viens no kustības “Latvijas Neatkarīgie aldari” dibinātājiem ar mērķi sekmēt nacionālā dzēriena alus darīšanu Latvijā.   

Papildu informācija:
info@valmiermuiza.lv