2023.gada 14.jūlijs
Jau rīt, 15. jūlijā, Valmiermuižas parkā notiks gada vērienīgākais mūsdienu etnomūzikas pasākums Latvijā – Valmiermuižas etnomūzikas festivāls, uz divām skatuvēm pulcējot izcilus žanra pārstāvjus no Latvijas, Itālijas, Ukrainas un Norvēģijas. Kā ierasts, festivāla teritorijas centrālais objekts būs uguns skulptūra un tās iededzināšana, ko pavadīs cirka un muzikāla performance, tā kļūstot par pasākuma kulmināciju.

Uguns skulptūru Valmiermuižā jau sesto reizi veido spāņu mākslinieks Jordi NN, un šogad tai dots nosaukums „Pretstati pievelkas”. Uguns skulptūras veidošanā jau ierasti piedalās arī dažādi skaņu mākslinieki, bet šogad pretstatus – statiskumu un kustību, gaisu un zemi – caurvīs cirka elementi.

Valmiermuižas etnomūzikas festivāls ir vērienīgākais mūsdienu etnomūzikas notikums Latvijā, kura galvenais vēstījums šogad ir pretstatu pievilkšanās – pretstati nevis kā nesamierināmi kontrasti, bet gan kā iespēja piešķirt dzīvei krāsas, daudzveidību un jēgu gan mākslā un arhitektūrā, gan kulinārijā, ainavā un cilvēku attiecībās. Festivāla ietvaros ik gadu jau tiek veidota uguns skulptūra, pieskaņojoties festivāla tēmai, un festivāla kulminācija ir šīs skulptūras ceremoniāla iededzināšana.

„Mēs dzīvojam sarežģītā pasaulē, kurā viss ir saistīts. Līdzsvars ir trausla realitāte, un pastāvīgi mainīgā pasaule ir likums. Šajā visumā visas būtnes pārvietojas un nekas nepaliek uz vietas. Neviena būtne nekad neiekāpj vienā upē divreiz, jo tā nav tā pati upe un tā nav viena un tā pati būtne. Pretstati ir pretrunīgi, bet fizika mums izskaidro, ka katram grūdienam ir pretējs spēks, kas velk. Tad mēs saprotam, kāpēc šķiet, ka pretstati piesaista viens otru. Starp pretējiem spēkiem pastāv līdzsvars, un pretējā iznīcināšana tikai rada nelīdzsvarotas sekas. Jo, kad pastāv līdzsvars, pat iznīcināšana kļūst par alķīmisku transmutācijas un radīšanas vibrāciju,” stāsta Jordi NN.

Šogad piecus metru augstās un vairāk nekā astoņus metrus platās uguns skulptūras iededzināšanu papildinās priekšnesums, kuru veido cirka mākslinieki Aleksejs Smolovs no Latvijas un Lizete Volka (Lizeth Wolk) no Igaunijas, bet muzikālo noformējumu veidos kontrabasists Staņislavs Judins. Šādas skulptūras uzbūvei nepieciešamais laiks ir četras nedēļas. Cirka mākslinieki savu uzvedumu veido uz un ap skulptūru ciešā sadarbībā ar tās autoru.

Par Jordi NN
Jordi NN (Jordi Navarro Navarette, 1985) ir dzimis Spānijā, Valensijā. Studējis tēlotājmākslu, glezniecību, zīmēšanu un multimediju mākslu – dizainu, fotogrāfiju, video, konceptuālo mākslu. Kopš 2010. gada piedalās starptautiskās izstādēs un dažādos starpdisciplināros mākslas projektos Grieķijā, Latvijā, Vācijā, Lietuvā, Meksikā, Nīderlandē, Norvēģijā, Taivānā, Islandē un ASV. Valensijā īpaši spēcīga ir lielizmēra uguns skulptūru būvēšanas tradīcija: šādas skulptūras Fallas svētku laikā tiek būvētas un dedzinātas pilsētas centrālajos laukumos. Šī tradīcija ir uzņemta UNESCO nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. Pēdējos gadus Jordi NN īpaši pievērsies uguns skulptūru projektēšanai un īstenošanai. Latvijā viņš vairākus gadus sadarbojies ar Kultūras menedžmenta centru „Lauska”, realizējot dažādus ar fotogrāfiju un videomākslu saistītus projektus. 2022. gadā Valmiermuižas etnomūzikas festivālā veidojis uguns skulptūru „Ama-gi”, kas veltīta Ukrainas brīvības cīņai un kura paliekošā daļa vēl šobrīd apskatāma Valmiermuižas parkā. Vairāk par mākslinieku – https://jordinn.net/.

Par Valmiermuižas etnomūzikas festivālu
Valmiermuižas etnomūzikas festivālā šogad viesosies izcilākā tarantellas grupa no Itālijas Canzoniere Grecanico Salentino, folkroka grupa Joryj Kloc no Ukrainas, Torgeir Vassvik Band ar saknēm seno sāmu tautu mūzikā, pašmāju Jauno Jāņu Orķestris, Jacob Noiman Festival Band, Rāva, Kārlis Rudra Jirgens, etnodisko duets – Dīvs Reiznieks un Kaspars Zaviļeiskis, būs iespēja piedzīvot mākslu, teātri, jaunāko latviešu kino, somu un latviešu dzeju, ilgtspējīgas un tradicionālas meistarnīcas, baudīt izcilu alu, garšīgus dažādu tautu ēdienus un vasarīgu atmosfēru.

Valmiermuižas etnomūzikas festivālu rīko Valmiermuižas kultūras biedrība un Kultūras menedžmenta centrs „Lauska”. Atbalsta: Valsts kultūrkapitāla fonds, Valmieras novada pašvaldība, Valmiermuižas alus darītava, Vidzemes plānošanas reģions, Gardu muti zelteri, LKA Nacionālā Filmu skola, ZAAO, Ramirent un citi.

Vairāk informācijas – Facebook un etnovalmiermuiza.lv.

Papildu informācija:
Līva Jēgere
Valmiermuižas etnomūzikas festivāla komunikācijas konsultante
tālr.: (+371) 26151344
e-pasts: liva@deepwhite.lv