2023.gada 11.jūlijs


Valmiermuižas etnomūzikas festivālā 15.jūlijā īpašu karstasinīgās itāļu dejas tarantellas meistarklasi piedāvās šobrīd pasaulē izcilākā tarantellas grupa Canzoniere Grecanico Salentino (CGS), kuri arī uzstāsies festivāla programmā.

Tarantella ir strauja, transam līdzīga deja, kura varot dziedēt no indīgā zirnekļa tarantula koduma. Dejas dzimtene ir Itālijas dienvidi - ostas pilsēta Taranto vietā, kur sākas „zābaka papēdis”. No šejienes arī cēlies dejas nosaukums, kuru Salento reģionā savukārt pazīst kā pizzica. Pastāv viedoklis, ka šī deja līdz mūsdienām atceļojusi no dziļas senatnes, no laikiem, kad Senajā Romā vēl tika piekopts Dionīsa kults. Romas Senāts bakhanāliju rituālus strikti ierobežoja, un deja nonāca pagrīdē, atkal piedzīvojot atdzimšanu kā tarantula koduma upuru ārkārtas terapija. Deja ir strauja, ugunīga, un, ja ne zirnekļa indi, tad drūmas domas gan izpurina laukā kā likts!

CGS dejotāja Silvija Perrone meistarklases dalībniekiem ierādīs, kā dejot Pizzica Pizzica - Dienviditālijas reģiona Salento tradicionālo deju. Meistarklase piemērota gan dejotājiem ar pieredzi, gan bez tās. Silvija arī īsumā pastāstīs par šīs aizraujošās dejas vēsturi un nozīmi.

Tarantellas grupa Canzoniere Grecanico Salentino (CGS) ir Itālijas vadošais un ilglaicīgākais tradicionālās mūzikas ansamblis, kas dibināts 1975.gadā Salento. Septiņu mūziķu un dejotājas apvienība, kuru vada vijolnieks un perkusionists Mauro Durante, izdevuši 20 albumu un neskaitāmas reizes koncertējuši visā pasaulē. Songlines Music Award 2018.gadā piešķīra CGS Pasaules labākās grupas titulu. CGS priekšnesumi ir dzīvas eksplozijas: pilni enerģijas, kaisles, ritmu un mistērijas, tie savieno pagātni ar mūsdienām, atdzimstot senajai leģendai par tarantellu, kuru Salento pazīst ar nosaukumu picika (pizzica).

CGS tarantellas meistarklase noritēs plkst.14.30 uz Mazās skatuves un būs pieejama apmeklētājiem ar festivāla ieejas biļetēm. Savukārt viņu uzstāšanās sāksies īsi pirms pusnakts, pēc uguns skulptūras dedzināšanas, kad katrs varēs iemēģināt apgūtos dejas soļus!

Ar šī gada devīzi „pretstatu pievilkšanās” Valmiermuižas etnomūzikas festivālā būs iespēja piedzīvot gan daudzveidīgus koncertus un uguns skulptūras dedzināšanu, gan dažādas darbnīcas, kas sniegs iespēju apgūt tradicionālo amatu prasmes un aplūkot tās no jauna kopā ar prasmīgiem meistariem no Tradicionālās kultūras iniciatīvu centra „KasTe”.

Skaņu meistarnīcas apmeklētājiem tiks dota iespēja, pašiem muzicējot, iepazīt un apgūt dažādus, lielus un mazus, vienkārši spēlējamus mūzikas instrumentus - sīkās perkusijas, stabules, kokles, tamburīnus un bungas.

Ēvelēšanas meistarnīcā ne tikai ēvelēs, bet no saēvelētajām skaidām taisīs rotājumus - pušķus, putniņus, izrotās puzurus. Meistari ierādīs koka ēvelēšanu, rotājumu veidošanu un aicinās līdzdarboties, lai katrs sagatavotu sev smukumlietu, ko aizgādāt mājās.

Meistarnīcā „Sviests sāļš, sviests salds” kuls sviestu pēc sentēvu metodēm, baudīs kā sāļo, tā saldo sviesta krēmu, izceļot Vidzemes kulināro mantojumu.

Tekstila un metāla meistarnīca sniegs iespēju veidot rotājumus, izmantojot tehnikas un materiālu pretstatus - vilnu un metālu. Darbnīcas vadītāja ne tikai demonstrēs tehnikas, bet arī apmeklētājiem palīdzēs darināt pašiem savus rotājumus. Te gaidāma iepazīšanās ar stellēm, audekla iekārtošanu un aušanu. Būs iespēja gan vērot meistari, gan pašiem pamēģināt izaust audumu iepirkumu tašai, velkus veidojot no lina, bet audos liekot plastmasas iepirkumu maisiņu strēmeles, lai tos atkārtoti izmantotu, nevis izmestu.

Par Valmiermuižas etnomūzikas festivālu
15.jūlijā Valmiermuižas parkā notiks gada vērienīgākais mūsdienu etnomūzikas pasākums Latvijā, uz divām skatuvēm pulcējot izcilus žanra pārstāvjus. Te satiksiet globālās zvaigznes - tarantellas grupu no Itālijas Canzoniere Grecanico Salentino, norvēģu grupu Torgeir Vassvik Band ar šamanisko vokālu un perkusiju rituālu, roķīgā turbo-folka grupu Joryj Kloc no Ukrainas un pašmāju pirmatnējas enerģijas piesātināto Jauno Jāņu Orķestri ar pasaules pirmatskaņojumu. Tāpat kolorītu dažādas pasaules mūzikas lecamprogrammu piedāvās etnodisko duets - Dīvs Reiznieks un Kaspars Zaviļeiskis, varēs baudīt arī mākslu, teātri, jaunāko latviešu kino, ilgtspējīgas un tradicionālas meistarnīcas, izcilu alu, garšīgus dažādu tautu ēdienus un vasarīgu atmosfēru. Festivāla kulminācijā spāņu mākslinieka Džordi NN (Jordi NN) uguns skulptūras iedegšana ar muzikālu mūsdienu cirka performanci.

Valmiermuižas etnomūzikas festivālu rīko Valmiermuižas kultūras biedrība un Kultūras menedžmenta centrs „Lauska”. Atbalsta: Valsts kultūrkapitāla fonds, Valmieras novada pašvaldība, Valmiermuižas alus darītava, Vidzemes plānošanas reģions, Gardu muti zelteri, ZAAO, Ramirent un citi.

Vairāk informācijas - Facebook un etnovalmiermuiza.lv.


Papildu informācija:
Līva Jēgere
Valmiermuižas etnomūzikas festivāla komunikācijas konsultante
tālr.: (+371) 26151344
e-pasts: liva@deepwhite.lv